
Šeimos ir pavieniai žmonės, norėdami pakeisti savo gyvenimo būdą ir susiburti į bendruomenes, kurios patenkintų jų norą kurti tokį gyvenimą, kokio jie nori, gyventi dabar, o ne guostis šviesia ateitim, ir ugdyti vaikus pagal savo įsitikinimus, susiduria su situacija, kai esamose švietimo įstaigose įsigalėjęs švietimo modelis yra pasenęs, neatitinka šios dienos vaikų ir tėvų lūkesčių ir neatspindi dabar besiformuojančio suvokimo, kokia turi būti mokykla šiandien, kai sparčiai kintanti gyvenimo aplinka skatina ieškoti visiškai naujų švietimo metodų, vaikų ir suaugusiųjų naujo santykio, kuris būtų pagrįstas ne konkurencija, o bendradarbiavimu.
Projekto iniciatoriai:
Vytautas ir Eglė
Vilniaus raj.
Kuriančioji komanda:
Idėjomis, žiniomis, palaikymu, asmenine veikla prisidedantys: Mantas ir Daiva, Rasa, Lina, Jolanta L., Renaldas, Aivaras, Petras, Inga ir Andrius, Ina ir Nerijus, Ernesta ir Henrikas, Jonas ir Vilma, Tomas ir Eglė, Daivis, Rasa N., Ingrida, Foreli, Jolita, Vytautas ir Eglė, Zina, Robertas, Vilija ir Giedrius, Loreta ir Tomas, Violeta, Hans, Žilvinas, Aurimas ir Irma, Jolanta K., Dalia, Joergen, Virginija, Olegas, Pojauta, Sigita, Katia, Gintarė, Aurimas R., Rygaudas, Lukas, Julius, Mary Alice, Toke, Juliette, Caroline, Diederic, Laura, Edgaras ir visi kiti čia nepaminėti, savanoriškai prisidedantys žmonės.
Kvietimas:
Kaip mes kartu galime sukurti efektyvią švietimo sistemą natūralioms bendruomenėms?
Poreikis:
Šeimos ir pavieniai žmonės, norėdami pakeisti savo gyvenimo būdą ir susiburti į bendruomenes, kurios patenkintų jų norą kurti tokį gyvenimą, kokio jie nori, gyventi dabar, o ne guostis šviesia ateitim, ir ugdyti vaikus pagal savo įsitikinimus, susiduria su situacija, kai esamose švietimo įstaigose įsigalėjęs švietimo modelis yra pasenęs, neatitinka šios dienos vaikų ir tėvų lūkesčių ir neatspindi dabar besiformuojančio suvokimo, kokia turi būti mokykla šiandien, kai sparčiai kintanti gyvenimo aplinka skatina ieškoti visiškai naujų švietimo metodų, vaikų ir suaugusiųjų naujo santykio, kuris būtų pagrįstas ne konkurencija, o bendradarbiavimu.
Tikslas:
Įgyvendinant projektą bus sukurtas aktyviai kuriančios mažosios (iki 2000 narių) bendruomenės modelis, kurio tikslas atstatyti visuminį žmogaus ir žemės santykį, remiantis principu: „Aš esu, nes mes esame“. Tokios bendruomenės, turėdamos tvirtą ryšį su aplinka, būtų pagrindu ir atspirties tašku vartotojiškai visuomenei kintant į kuriančią bendruomenę. Kuriančios bendruomenės galėtų įgyvendinti tokį žmonijos gyvavimo modelį, kuomet visos žmonių veiklos sritys pirmiausia būtų vertinamos pagal tai, kokią įtaką tai turės visai žemės bendruomenei tiek trumpalaikiu, tiek ilgalaikiu periodu.
Projektas:
Kūrybinio ugdymo centro sumanymo idėja leidžia projektą plėtoti laipsniškai atsižvelgiant į projekte dalyvaujančių žmonių skaičių ir poreikius. Šiuo metu sodyboje, kuri numatoma tokio centro atsiradimo atspirties tašku, rengiamos vasaros stovyklos vaikams „Burtininko kelias“. Tam, kad lauke rengiamos stovyklos taptų visus metus veikiančiu kūrybiniu centru – mokykla, papildomai būtina pastatyti statinius, kurie būtų tinkami naudoti visais metų laikais.
Numatomi ugdymo centro - mokyklos įgyvendinimo ir plėtros žingsniai:
1. Surinkus 15 000 Lt statoma pavėsinė (iki 20 m2) užsiėmimams su mažomis vaikų grupėmis. Šiuo metu renginiai vyksta po atviru dangumi, todėl užėjus darganoms ir lietui dažnai susiduriam su klausimu: „Kur vesti užsiėmimus?“. Tokios pavėsinės atsiradimas padėtų spręsti šią situaciją.
2. Surinkus 25 000 Lt statomas dalinai atviras vasaros namas-pavėsinė (iki 50 m2). Tokio statinio atsiradimas leistų vesti užsiėmimus „po stogu“ kelioms nedidelėms vaikų grupelėms vienu metu ir galėtų tapti pagrindine stovyklų susirinkimo, maisto ruošos, vakaronių ir svečių priėmimo vieta.
3. Surinkus 35 000 Lt statomas lengvos konstrukcijos vasarnamis (iki 80 m2) su miegamosiomis vietomis, lauko virtuve, vieta užsiėmimams kelioms grupelėms, vieta susirinkimams, vakaronėms ir svečiams priimti.
4. Surinkus 60 000 Lt statomas dviejų aukštų lengvos konstrukcijos vasarnamis su miegamosiomis vietomis visai stovyklai, lauko virtuve, dušu ir WC. Toks statinio atsiradimas ryškiai pakeistų užsiėmimų ir gyvenimo pobūdį, taip leisdamas išplėsti veiklos periodo trukmę šiltu metų laiku.
5. Surinkus 120 000 Lt statomos ugdymo centro – mokyklos patalpos (iki 200 m2) su bendra užsiėmimų erdve, atskirais kambariais apgyvendinimui, virtuve, dušais ir WC tinkamais naudoti visus metus.
6. Surinkus 240 000 Lt statomos ugdymo centro – mokyklos patalpos su bendra užsiėmimų erdve ir atskiros patalpos mokymams su kambariais kviestinių mokytojų ir atvažiavusių mokinių apgyvendinimui, tinkamos naudoti visais metų sezonais (iki 250 m2).
7. Surinkus 500 000 Lt plečiama ugdymo centro – mokyklos teritorija, įsigyjama žemė kūrybinio centro – mokyklos reikmėms, statomi atskiri statiniai: studija mokinių kūrybinei veiklai ugdyti, amatų centras, namukai mokytojų ir mokinių apgyvendinimui, sporto aikštelės. Pagrindinis tikslas šiam etape: parengti savipakankamos mokyklos modelį, kuris sugebėtų išsilaikyti pats ir susikurti papildomas pajamas ugdymo centro – mokyklos augimui, apimant tokias sritis, kaip žinių ir patirties sklaidą (seminarai, mokymai), amatus ir gamybą, gamtinės žemdirbystės principais paremtą žemės ūkį.
8. Surinkus 1 000 000 Lt būtų vykdomos veiklos išvardintos aukščiau, o papildomai surinkti pinigai būtų skiriami mokymosi erdvių, laboratorijų, visapusiško mokinių lavinimo erdvėms sukurti, tokiu būdu įgyvendinant didžiausius vaikų lūkesčius, lygiagrečiai skatinant vaikų asmeniškai plėtojamas socialines ir ekonomines veiklas taip, kad tai taptų pagrindu naujų veiklos sričių pačiame centre ir kitose bendruomenėse atsiradimui.
9. Surinkus 2 000 000 Lt būtų atlikti aukščiau išvardinti žingsniai. Papildomai šiame etape būtų skiriamas dėmesys bendradarbiavimui su kitomis bendruomenėmis Lietuvoje ir užsienyje keičiantis patirtimi, kuriant energetiškai ir ekonomiškai savipakankamos ugdymo centro – bendruomenės modelį.
Visų planuojamų statinių kainos yra nurodomos apytiksliai ir bus tikslinamos veiklai judant į priekį. Statiniams įgyvendinti praktiškai bus naudojamos atsinaujinančios statybos metodikos ir medžiagos.
Artimiausi žingsniai:
1. Pasiruošimas (įstatyminė bazė, poreikių išsiaiškinimas, Lietuvos ir užsienio mokyklų modeliai).
2. Strategija iki 2050 m.
3. Taktika 1 m., 5 m., 10 m. ir t. t.
4. Užmegzti ryšius su mokyklomis, dirbančiomis pagal pažangiausius ugdymo modelius.
5. VšĮ įsteigimas.
6. Ugdymo centro – mokyklos internetinis puslapis.
7. Rėmėjų paieška.
8. Kvietimas mokytojams, galintiems ir norintiems prisidėti.
9. Glaudžių ryšių su Lietuvos ir užsienio bendruomene palaikymas. Kuo didesnis visuomenės narių palaikymo skatinimas, kurie prisidėtų žiniomis, asmenine veikla ir darbu, finansais. Naujos mokyklos, kaip aktyviai besimokančios bendruomenės, modelio kūrimas.
10. Turimos vietovės ir statinių planavimas ir statyba pagal numatomas veiklos sritis ir pomėgius*.
Reikalinga bendra erdvė sueigoms, patalpos tradiciniams mokslams: istorijai, archeologijai, geografijai, politikai, astronomijai, matematikai, fizikai, geometrijai, biologijai, chemijai, kalbos (anglų, vokiečių, ispanų ir kt.).
Kambariai atvykusių mokytojų ir mokinių apgyvendinimui, gerai įrengta kompiuterių klasė, žaidimų aikštelė, kambarys fotografijai, riedlenčių rampa, sporto aikštė: teniso kortas, krepšinio aikštė, rankinio aikštelė, patalpos rytų kovų menams, kūno lavinimui (joga, gimnastika), teatro scena ir muzikos studija, video ir foto laboratorija, patalpos kūrybinei veiklai, patalpos amatams, tvenkinys, pirtis, vieta automobiliams.
11. Mokyklos įsteigimas.
12. Tarptautinė veikla (ryšiai su kitomis bendruomenėmis ir mokyklomis, skirtingų sričių vedančiais specialistais, verslininkais, bendruomenių lyderiais, remiančiais pažangias visuomenės plėtros mintis ir praktikas).
* Patalpos ir erdvės turi didžiulę įtaką mokymosi eigai. Erdvios, šviesios, didingos ir kūrybiškumą spinduliuojančios formos skatina augimą, smalsumą ir norą kurti.
Iššūkiai:
- Naujos idėjos pristatymas bendruomenėms.
- Komandos formavimas.
- Ugdymo centro – mokyklos statinių pastatymas.
- Nuotolinio mokymosi sistemos įteisinimas.
- Mokyklos įkūrimas.
Kitos dalyvaujančios pusės:
- Tėvai.
- Vaikai.
Numatomi partneriai:
- ŠMM (Švietimo ir mokslo ministerija).
- Ekobendruomenės.
- Mokyklos.
- Verslo atstovai, įmonės.
- Iniciatyvūs bendruomenės žmonės.
- Giminės sodybų gyventojai.
- Nevyriausybinės organizacijos.
- Užsienio šalių ambasados.
- Savivaldybė.
- Seniūnija.
- Kiti.
Vizija:
Pati geriausia mokykla yra pats gyvenimas. Laisvas, smalsus ir kūrybingas žmogus yra geriausias mokinys. Pasaulis – veiklos vieta, kurioje žmogus įgyja patirtį ir kuria aplinką, kurioje gyvena.
Kokia galėtų būti mokykla, kuri ugdytų laisvę mylinčius, drąsius pasirinkti ir kūrybiškai žvelgiančius į pasaulį žmones?
Mūsų giliu įsitikinimu tam, kad augtų tokie žmonės, būtina žengti keturis žingsnius:
1. Tapti savo gyvenimo šeimininku. Gyventi dabar, patirti ir suprasti kas vyksta, teoriškai ir praktiškai mokytis pačiam ir prisiimti atsakomybę sunkiose situacijose, kiekvieną dieną padarant bent mažytį žingsnelį sąmoningumo link.
2. Mokytis vedamam mokytojo. Gyventi ir domėtis aistringai, išmokti klausytis ir mokytis, smalsauti visada, kaip mažam vaikui, priimant pasaulį tokį, koks jis atsiveria.
3. Mokyti ir vesti į priekį kitus. Atrandant nauja atverti kelius kitiems žengti toliau už savo mokytoją.
4. Būti savarankiškai kuriančios ir atsakingai veikiančios bendruomenės dalimi.
Tokiam pokyčiui mokymosi erdvė, mokykla, turėtų būti suskirstyta į tris pagrindines erdves:
1. Asmeninio tobulėjimo ir augimo erdvę asmens charakterio formavimui, žmogaus dvasinėms, kūniškoms ir protinėms galioms stiprinti, veikiant asmeniškai ir vedamam meistro – mokytojo.
2. Bendruomenės erdvę kūrimui ir mokymuisi kartu su kitais. Mokslų, praktikos ir atradimų erdvė.
3. Gamtos pažinimo erdvę gyvenimui gamtos apsuptyje.
Kad suprastume kaip tai veiks, iš pradžių turime nusistatyti pagrindines taisykles:
1. Mokytojai iš viso pasaulio kviečiami pasidalinti savo atradimais ir vesti mokinius gyvenimo mokykloje.
2. Tokioje mokykloje vaikai gali pasirinkti tas veiklas, kurios jiems tuo metu aktualios, ir įsigilinti į jas tiek, kiek jie tuo metu sugeba.
3. Pasiekę nepaprastų rezultatų mokiniai gali vesti pamokas kitiems.
4. Mokiniai renkasi mokytojus.
5. Mokytojai renkasi mokinius.
6. Mokiniai vertina mokytojus išreikšdami savo nuomonę tiek dėl to, ko dar norėtų mokytojo paprašyti, tiek dėl to, už ką norėtų mokytojui padėkoti.
7. Mokytojai vertina mokinius pagal suvoktą temą, pagal asmeninę pažangą ir augimą, diskusijų ir praktinių užduočių metodu ir nuolat mokosi patys.
8. Visos taisyklės kuriamos bendrai. Kiekvienas turi galimybę siūlyti savo taisykles ir veiklos būdus.
9. Bendruomenės priimtas taisykles keisti gali tik tos pačios bendruomenės nariai radę tarpusavio sutarimą.
Užsiėmimai: TEORIJA + PRAKTIKA = PATIRTIS. Sukaupta patirtis užsiėmimų metu leidžia mokiniams gyventi visu pajėgumu, suvokiant ir pritaikant pamokų metu įgytas žinias esamu metu.
Mokiniai įtraukiami į visas mokyklos ir bendruomenės gyvenimo sritis palaipsniui, kai tik jie įgyja atitinkamų žinių ir noro dalyvauti bendroje veikloje.
Ypač didelis dėmesys skiriamas santykiams tarp žmonių. Juk iš esmės nuo to priklauso ko mes mokomės ir kaip mes mokomės.
Temos: istorija, archeologija, geografija, politika, astronomija, matematika, fizika, geometrija, biologija, chemija, kalbos (anglų, vokiečių, ispanų ir kt.), videofilmų kūrimas, fotografijos laboratorija, teatras, poezija, TV studija ir radijas (programų kūrimas), muzika (DJ darbas, muzikos studija, vokalo pamokos), kompiuterių klasė, informatika, logika, žaidimai, šachmatų pamokos, kompiuteriniai žaidimai, etnokultūra, ekonomika, diplomatija, santykiai tarp žmonių, sportas (krepšinis, tinklinis, tenisas, rytų kovos menai ir t. t.), gyvenimas gamtoje, atsinaujinanti energija, natūrali statyba, žygiai, aktyvūs žaidimai miške, gamtinė žemdirbystė, amatai (kalvystė, keramika, pynimas, audimas, staliaus darbai, drožimas iš medžio), meno pamokos (piešimas iš natūros, tapyba, grafika, skulptūra) ir dar daugiau.
Sparčiai keičiantis šiandienos gyvenimui mokiniai galėtų patys įtraukti naujas mokymosi temas ir kviestis vesti užsiėmimams mokytojus, tų sričių meistrus.
Ko reikia, kad visa tai taptų realybe?
Atsigręžti į tuos, su kuriais norime būti ir kurti kartu, su jais dalintis, būti drąsiais, mokytis ir augti kartu su savo bendraminčiais.
Kiekvienas iš mūsų turime idėjų, kurias trokštame įgyvendinti. Laikas leisti sau tai padaryti.
Kas iš to?
Smalsus ir kūrybingas žmogus, atviras pasauliui, sąmoningas, suvokiantis pasaulį kaip visumą, kuriame aš galiu būti tik todėl, kad mes esame.
Sąmoningas perėjimas nuo vien asmenine nauda pagrįsto visuomenės modelio prie pilno ir aiškaus savo unikalių savybių suvokimo, jų panaudojimo bendroje veikloje ir visuotinio klestėjimo.
Susikūrusi bendruomenė – mokykla taptų modeliu, kurį galėtų perimti kitos bendruomenės. Taip rastųsi kitoks, šeimos vertybėmis pagrįstas mokyklų tinklas visoje šalyje, kuris susijungęs su viso pasaulio bendruomenių tinklu turėtų didelę įtaką procesams, vykstantiems mūsų žemėje.
Norinčius prisidėti ar paremti prašome kreiptis: vytautaszaltauskas@gmail.com
Vytautas ir Eglė
Vilniaus raj.
Kuriančioji komanda:
Idėjomis, žiniomis, palaikymu, asmenine veikla prisidedantys: Mantas ir Daiva, Rasa, Lina, Jolanta L., Renaldas, Aivaras, Petras, Inga ir Andrius, Ina ir Nerijus, Ernesta ir Henrikas, Jonas ir Vilma, Tomas ir Eglė, Daivis, Rasa N., Ingrida, Foreli, Jolita, Vytautas ir Eglė, Zina, Robertas, Vilija ir Giedrius, Loreta ir Tomas, Violeta, Hans, Žilvinas, Aurimas ir Irma, Jolanta K., Dalia, Joergen, Virginija, Olegas, Pojauta, Sigita, Katia, Gintarė, Aurimas R., Rygaudas, Lukas, Julius, Mary Alice, Toke, Juliette, Caroline, Diederic, Laura, Edgaras ir visi kiti čia nepaminėti, savanoriškai prisidedantys žmonės.
Kvietimas:
Kaip mes kartu galime sukurti efektyvią švietimo sistemą natūralioms bendruomenėms?
Poreikis:
Šeimos ir pavieniai žmonės, norėdami pakeisti savo gyvenimo būdą ir susiburti į bendruomenes, kurios patenkintų jų norą kurti tokį gyvenimą, kokio jie nori, gyventi dabar, o ne guostis šviesia ateitim, ir ugdyti vaikus pagal savo įsitikinimus, susiduria su situacija, kai esamose švietimo įstaigose įsigalėjęs švietimo modelis yra pasenęs, neatitinka šios dienos vaikų ir tėvų lūkesčių ir neatspindi dabar besiformuojančio suvokimo, kokia turi būti mokykla šiandien, kai sparčiai kintanti gyvenimo aplinka skatina ieškoti visiškai naujų švietimo metodų, vaikų ir suaugusiųjų naujo santykio, kuris būtų pagrįstas ne konkurencija, o bendradarbiavimu.
Tikslas:
Įgyvendinant projektą bus sukurtas aktyviai kuriančios mažosios (iki 2000 narių) bendruomenės modelis, kurio tikslas atstatyti visuminį žmogaus ir žemės santykį, remiantis principu: „Aš esu, nes mes esame“. Tokios bendruomenės, turėdamos tvirtą ryšį su aplinka, būtų pagrindu ir atspirties tašku vartotojiškai visuomenei kintant į kuriančią bendruomenę. Kuriančios bendruomenės galėtų įgyvendinti tokį žmonijos gyvavimo modelį, kuomet visos žmonių veiklos sritys pirmiausia būtų vertinamos pagal tai, kokią įtaką tai turės visai žemės bendruomenei tiek trumpalaikiu, tiek ilgalaikiu periodu.
Projektas:
Kūrybinio ugdymo centro sumanymo idėja leidžia projektą plėtoti laipsniškai atsižvelgiant į projekte dalyvaujančių žmonių skaičių ir poreikius. Šiuo metu sodyboje, kuri numatoma tokio centro atsiradimo atspirties tašku, rengiamos vasaros stovyklos vaikams „Burtininko kelias“. Tam, kad lauke rengiamos stovyklos taptų visus metus veikiančiu kūrybiniu centru – mokykla, papildomai būtina pastatyti statinius, kurie būtų tinkami naudoti visais metų laikais.
Numatomi ugdymo centro - mokyklos įgyvendinimo ir plėtros žingsniai:
1. Surinkus 15 000 Lt statoma pavėsinė (iki 20 m2) užsiėmimams su mažomis vaikų grupėmis. Šiuo metu renginiai vyksta po atviru dangumi, todėl užėjus darganoms ir lietui dažnai susiduriam su klausimu: „Kur vesti užsiėmimus?“. Tokios pavėsinės atsiradimas padėtų spręsti šią situaciją.
2. Surinkus 25 000 Lt statomas dalinai atviras vasaros namas-pavėsinė (iki 50 m2). Tokio statinio atsiradimas leistų vesti užsiėmimus „po stogu“ kelioms nedidelėms vaikų grupelėms vienu metu ir galėtų tapti pagrindine stovyklų susirinkimo, maisto ruošos, vakaronių ir svečių priėmimo vieta.
3. Surinkus 35 000 Lt statomas lengvos konstrukcijos vasarnamis (iki 80 m2) su miegamosiomis vietomis, lauko virtuve, vieta užsiėmimams kelioms grupelėms, vieta susirinkimams, vakaronėms ir svečiams priimti.
4. Surinkus 60 000 Lt statomas dviejų aukštų lengvos konstrukcijos vasarnamis su miegamosiomis vietomis visai stovyklai, lauko virtuve, dušu ir WC. Toks statinio atsiradimas ryškiai pakeistų užsiėmimų ir gyvenimo pobūdį, taip leisdamas išplėsti veiklos periodo trukmę šiltu metų laiku.
5. Surinkus 120 000 Lt statomos ugdymo centro – mokyklos patalpos (iki 200 m2) su bendra užsiėmimų erdve, atskirais kambariais apgyvendinimui, virtuve, dušais ir WC tinkamais naudoti visus metus.
6. Surinkus 240 000 Lt statomos ugdymo centro – mokyklos patalpos su bendra užsiėmimų erdve ir atskiros patalpos mokymams su kambariais kviestinių mokytojų ir atvažiavusių mokinių apgyvendinimui, tinkamos naudoti visais metų sezonais (iki 250 m2).
7. Surinkus 500 000 Lt plečiama ugdymo centro – mokyklos teritorija, įsigyjama žemė kūrybinio centro – mokyklos reikmėms, statomi atskiri statiniai: studija mokinių kūrybinei veiklai ugdyti, amatų centras, namukai mokytojų ir mokinių apgyvendinimui, sporto aikštelės. Pagrindinis tikslas šiam etape: parengti savipakankamos mokyklos modelį, kuris sugebėtų išsilaikyti pats ir susikurti papildomas pajamas ugdymo centro – mokyklos augimui, apimant tokias sritis, kaip žinių ir patirties sklaidą (seminarai, mokymai), amatus ir gamybą, gamtinės žemdirbystės principais paremtą žemės ūkį.
8. Surinkus 1 000 000 Lt būtų vykdomos veiklos išvardintos aukščiau, o papildomai surinkti pinigai būtų skiriami mokymosi erdvių, laboratorijų, visapusiško mokinių lavinimo erdvėms sukurti, tokiu būdu įgyvendinant didžiausius vaikų lūkesčius, lygiagrečiai skatinant vaikų asmeniškai plėtojamas socialines ir ekonomines veiklas taip, kad tai taptų pagrindu naujų veiklos sričių pačiame centre ir kitose bendruomenėse atsiradimui.
9. Surinkus 2 000 000 Lt būtų atlikti aukščiau išvardinti žingsniai. Papildomai šiame etape būtų skiriamas dėmesys bendradarbiavimui su kitomis bendruomenėmis Lietuvoje ir užsienyje keičiantis patirtimi, kuriant energetiškai ir ekonomiškai savipakankamos ugdymo centro – bendruomenės modelį.
Visų planuojamų statinių kainos yra nurodomos apytiksliai ir bus tikslinamos veiklai judant į priekį. Statiniams įgyvendinti praktiškai bus naudojamos atsinaujinančios statybos metodikos ir medžiagos.
Artimiausi žingsniai:
1. Pasiruošimas (įstatyminė bazė, poreikių išsiaiškinimas, Lietuvos ir užsienio mokyklų modeliai).
2. Strategija iki 2050 m.
3. Taktika 1 m., 5 m., 10 m. ir t. t.
4. Užmegzti ryšius su mokyklomis, dirbančiomis pagal pažangiausius ugdymo modelius.
5. VšĮ įsteigimas.
6. Ugdymo centro – mokyklos internetinis puslapis.
7. Rėmėjų paieška.
8. Kvietimas mokytojams, galintiems ir norintiems prisidėti.
9. Glaudžių ryšių su Lietuvos ir užsienio bendruomene palaikymas. Kuo didesnis visuomenės narių palaikymo skatinimas, kurie prisidėtų žiniomis, asmenine veikla ir darbu, finansais. Naujos mokyklos, kaip aktyviai besimokančios bendruomenės, modelio kūrimas.
10. Turimos vietovės ir statinių planavimas ir statyba pagal numatomas veiklos sritis ir pomėgius*.
Reikalinga bendra erdvė sueigoms, patalpos tradiciniams mokslams: istorijai, archeologijai, geografijai, politikai, astronomijai, matematikai, fizikai, geometrijai, biologijai, chemijai, kalbos (anglų, vokiečių, ispanų ir kt.).
Kambariai atvykusių mokytojų ir mokinių apgyvendinimui, gerai įrengta kompiuterių klasė, žaidimų aikštelė, kambarys fotografijai, riedlenčių rampa, sporto aikštė: teniso kortas, krepšinio aikštė, rankinio aikštelė, patalpos rytų kovų menams, kūno lavinimui (joga, gimnastika), teatro scena ir muzikos studija, video ir foto laboratorija, patalpos kūrybinei veiklai, patalpos amatams, tvenkinys, pirtis, vieta automobiliams.
11. Mokyklos įsteigimas.
12. Tarptautinė veikla (ryšiai su kitomis bendruomenėmis ir mokyklomis, skirtingų sričių vedančiais specialistais, verslininkais, bendruomenių lyderiais, remiančiais pažangias visuomenės plėtros mintis ir praktikas).
* Patalpos ir erdvės turi didžiulę įtaką mokymosi eigai. Erdvios, šviesios, didingos ir kūrybiškumą spinduliuojančios formos skatina augimą, smalsumą ir norą kurti.
Iššūkiai:
- Naujos idėjos pristatymas bendruomenėms.
- Komandos formavimas.
- Ugdymo centro – mokyklos statinių pastatymas.
- Nuotolinio mokymosi sistemos įteisinimas.
- Mokyklos įkūrimas.
Kitos dalyvaujančios pusės:
- Tėvai.
- Vaikai.
Numatomi partneriai:
- ŠMM (Švietimo ir mokslo ministerija).
- Ekobendruomenės.
- Mokyklos.
- Verslo atstovai, įmonės.
- Iniciatyvūs bendruomenės žmonės.
- Giminės sodybų gyventojai.
- Nevyriausybinės organizacijos.
- Užsienio šalių ambasados.
- Savivaldybė.
- Seniūnija.
- Kiti.
Vizija:
Pati geriausia mokykla yra pats gyvenimas. Laisvas, smalsus ir kūrybingas žmogus yra geriausias mokinys. Pasaulis – veiklos vieta, kurioje žmogus įgyja patirtį ir kuria aplinką, kurioje gyvena.
Kokia galėtų būti mokykla, kuri ugdytų laisvę mylinčius, drąsius pasirinkti ir kūrybiškai žvelgiančius į pasaulį žmones?
Mūsų giliu įsitikinimu tam, kad augtų tokie žmonės, būtina žengti keturis žingsnius:
1. Tapti savo gyvenimo šeimininku. Gyventi dabar, patirti ir suprasti kas vyksta, teoriškai ir praktiškai mokytis pačiam ir prisiimti atsakomybę sunkiose situacijose, kiekvieną dieną padarant bent mažytį žingsnelį sąmoningumo link.
2. Mokytis vedamam mokytojo. Gyventi ir domėtis aistringai, išmokti klausytis ir mokytis, smalsauti visada, kaip mažam vaikui, priimant pasaulį tokį, koks jis atsiveria.
3. Mokyti ir vesti į priekį kitus. Atrandant nauja atverti kelius kitiems žengti toliau už savo mokytoją.
4. Būti savarankiškai kuriančios ir atsakingai veikiančios bendruomenės dalimi.
Tokiam pokyčiui mokymosi erdvė, mokykla, turėtų būti suskirstyta į tris pagrindines erdves:
1. Asmeninio tobulėjimo ir augimo erdvę asmens charakterio formavimui, žmogaus dvasinėms, kūniškoms ir protinėms galioms stiprinti, veikiant asmeniškai ir vedamam meistro – mokytojo.
2. Bendruomenės erdvę kūrimui ir mokymuisi kartu su kitais. Mokslų, praktikos ir atradimų erdvė.
3. Gamtos pažinimo erdvę gyvenimui gamtos apsuptyje.
Kad suprastume kaip tai veiks, iš pradžių turime nusistatyti pagrindines taisykles:
1. Mokytojai iš viso pasaulio kviečiami pasidalinti savo atradimais ir vesti mokinius gyvenimo mokykloje.
2. Tokioje mokykloje vaikai gali pasirinkti tas veiklas, kurios jiems tuo metu aktualios, ir įsigilinti į jas tiek, kiek jie tuo metu sugeba.
3. Pasiekę nepaprastų rezultatų mokiniai gali vesti pamokas kitiems.
4. Mokiniai renkasi mokytojus.
5. Mokytojai renkasi mokinius.
6. Mokiniai vertina mokytojus išreikšdami savo nuomonę tiek dėl to, ko dar norėtų mokytojo paprašyti, tiek dėl to, už ką norėtų mokytojui padėkoti.
7. Mokytojai vertina mokinius pagal suvoktą temą, pagal asmeninę pažangą ir augimą, diskusijų ir praktinių užduočių metodu ir nuolat mokosi patys.
8. Visos taisyklės kuriamos bendrai. Kiekvienas turi galimybę siūlyti savo taisykles ir veiklos būdus.
9. Bendruomenės priimtas taisykles keisti gali tik tos pačios bendruomenės nariai radę tarpusavio sutarimą.
Užsiėmimai: TEORIJA + PRAKTIKA = PATIRTIS. Sukaupta patirtis užsiėmimų metu leidžia mokiniams gyventi visu pajėgumu, suvokiant ir pritaikant pamokų metu įgytas žinias esamu metu.
Mokiniai įtraukiami į visas mokyklos ir bendruomenės gyvenimo sritis palaipsniui, kai tik jie įgyja atitinkamų žinių ir noro dalyvauti bendroje veikloje.
Ypač didelis dėmesys skiriamas santykiams tarp žmonių. Juk iš esmės nuo to priklauso ko mes mokomės ir kaip mes mokomės.
Temos: istorija, archeologija, geografija, politika, astronomija, matematika, fizika, geometrija, biologija, chemija, kalbos (anglų, vokiečių, ispanų ir kt.), videofilmų kūrimas, fotografijos laboratorija, teatras, poezija, TV studija ir radijas (programų kūrimas), muzika (DJ darbas, muzikos studija, vokalo pamokos), kompiuterių klasė, informatika, logika, žaidimai, šachmatų pamokos, kompiuteriniai žaidimai, etnokultūra, ekonomika, diplomatija, santykiai tarp žmonių, sportas (krepšinis, tinklinis, tenisas, rytų kovos menai ir t. t.), gyvenimas gamtoje, atsinaujinanti energija, natūrali statyba, žygiai, aktyvūs žaidimai miške, gamtinė žemdirbystė, amatai (kalvystė, keramika, pynimas, audimas, staliaus darbai, drožimas iš medžio), meno pamokos (piešimas iš natūros, tapyba, grafika, skulptūra) ir dar daugiau.
Sparčiai keičiantis šiandienos gyvenimui mokiniai galėtų patys įtraukti naujas mokymosi temas ir kviestis vesti užsiėmimams mokytojus, tų sričių meistrus.
Ko reikia, kad visa tai taptų realybe?
Atsigręžti į tuos, su kuriais norime būti ir kurti kartu, su jais dalintis, būti drąsiais, mokytis ir augti kartu su savo bendraminčiais.
Kiekvienas iš mūsų turime idėjų, kurias trokštame įgyvendinti. Laikas leisti sau tai padaryti.
Kas iš to?
Smalsus ir kūrybingas žmogus, atviras pasauliui, sąmoningas, suvokiantis pasaulį kaip visumą, kuriame aš galiu būti tik todėl, kad mes esame.
Sąmoningas perėjimas nuo vien asmenine nauda pagrįsto visuomenės modelio prie pilno ir aiškaus savo unikalių savybių suvokimo, jų panaudojimo bendroje veikloje ir visuotinio klestėjimo.
Susikūrusi bendruomenė – mokykla taptų modeliu, kurį galėtų perimti kitos bendruomenės. Taip rastųsi kitoks, šeimos vertybėmis pagrįstas mokyklų tinklas visoje šalyje, kuris susijungęs su viso pasaulio bendruomenių tinklu turėtų didelę įtaką procesams, vykstantiems mūsų žemėje.
Norinčius prisidėti ar paremti prašome kreiptis: vytautaszaltauskas@gmail.com